Zpravodajství z MS

Češi mistři světa v hokeji 2010!

23. 5. 2010

Obrovskou bojovností a nasazením zdolali čeští reprezentanté favority z Ruska 2:1 a ukazáli všem, že ve sportu je možné vše.

Rusy jsme zaskočili nejrychlejším gólem turnaje již ve 20 vteřině, když přihrávku Jaromíra Jágra parádně trefil Jakub Klepiš. Lepší úvod do zápasu jsme si nedovedli ani představit.
Pak se na ledě strhlo ruské peklo. Nejlepší hráči, které Rusové v současnosti mají v čele s hvězdným Ovečkinem a Malkinem vtrhli na náš tým a vytvořili si neskutečný tlak. Na konci každého útoku však stála neprostřelitelná zeď - Tomáš Vokoun. Ten předvedl fantastický výkon, snad jeden z nejlepších výkonů své kariéry a držel tak stále jednogólový náskok. Český tým v obrovském tempu bráníl, atakoval soupeře a bruslil ze všech sil.

Prosadit se podařilo Rusům až na konci první třetiny,  kdy se trefil Dacjuk, ale gól nebyl uznán, jelikož padl až těsně po skončení třetiny.

Český tým několikrát zahrozil z rychlých protiútoků a ve 39. minutě se trefil kapitán Tomáš Rolinek, když se puk odrazil od jeho brusle po nahození Rachůnka. Druhému golu předcházela odplata za Ovečkinovo sražení Jágra na OH - Fjodorov se nešťastně srazil právě s Ovečkinem a oba hráči zůstali ležet na ledě v naší obranné třetině a český tým tak šel do přečíslení.
Rusové hru ještě více  přiostřili a rozhodčí předvedli několik diskutabilních rozhodnutí, například v 50. minutě byl ostře sražen Petr Koukal, který zůstal otřesen ležet ve středním pásmu a zákrok na něj nebyl potrestán. Naopak o pár vteřin později byl u mantinelu zastaven Jágr, který si při pádu poranil koleno a Jemelin dostal 5 minut + do konce zápasu.

Ruské zoufalství a vztek nabíral na obrátek, dohrávali se souboje a v jednu chvíli český tým čelil přesilovce 6 na 3, když byl odvolán brankář Varlamov a Rusové hráli přesilovku. Opět v brance však řádil Tomáš Vokoun. Tomu dostal puk za záda až Dacjuk v poslední minutě zápasu, avšak Rusové poslední vteřiny zápasu odehráli rezignovaně když český tým parádně bránil svůj náskok.

Česko tak po pěti letech získává zlato! Podceňovaný tým Vladislava Růžičky dokázal to, co jiné hvězdné výběry ne a opět Čechům vrátil hrdost v pýchů v český hokej a předvedl, že hokej je týmová hra.

Rozhovor po zápase s Tomášem Vokounem si můžete přečíst na iDnes.cz , reportáž o českém úspěchu najdete na serveru hokej.cz.