Zpravodajství z MS

Mistrovství světa v ledním hokeji 2013

22. 2. 2013

Květen se neúprosně blíží a s ním i svátek pro všechny hokejové fanoušky. 3. května totiž bude zahájeno MS v hokeji 2013 a potrvá až do 19. května, kdy bude známo, který z šestnácti týmů se stane tím vítězným a získá vytoužené zlaté medaile.

V pořadí 77. mistrovství světa se zhostí stejné pořadatelské země jako v minulém roce, Švédsko a Finsko, a hrát se bude v jejich severských metropolích Stockholm a Helsinky. Bylo o tom rozhodnuto na kongresu Mezinárodní hokejové federace ve švýcarském Bernu v květnu 2009, přičemž došlo ke změně prvotního rozhodnutí kongresu z roku 2008 ve Vancouveru. Původně se totiž mělo mistrovství konat jen ve Švédsku, konkrétně ve městech Stockholm a Malmö. Mezi dalšími kandidáty na pořadatelské země figurovala i Česká republika, která však získala pouhé tři hlasy, nebo Bělorusko či Maďarsko, nakonec však nemohly soupeřit s celkovými 70 hlasy z 96 pro Švédsko a Finsko.

Mezi celkem šestnácti týmy najdeme čtrnáct nejlepších z minulého MS a dvě postupující země: Slovinsko s Rakouskem. Herní systém zůstává stejný jako na mistrovství světa 2012. Šestnáct účastníků je rozděleno do dvou skupin po osmi týmech. V první skupině bude hrát Česko, Kanada, Švédsko, Norsko, Švýcarsko, Dánsko, Bělorusko a Slovinsko, ve druhé skupině Rusko, Slovensko, Finsko, USA, Německo, Litva, Francie a Rakousko. V rámci skupiny se nejprve týmy utkají každý s každým, nejlepší čtyři týmy postupují, týmy na osmých pozicích sestupují do 1. divize a ostatní v soutěži končí. Zápasy 1. skupiny se budou hrát ve Stockholmu, týmy 2. skupiny spolu budou soupeřit v Helsinkách. Čtvrtfinále se stále hraje v rámci skupiny, ke křížení mezi skupinami dojde až v semifinále, které se celé odehraje ve Stockholmu.

Hlavní město Švédska Stockholm uvítá fanoušky na stadionu Ericsson Globe, kterému Švédové přezdívají Globen. Je to momentálně největší polokulovitá stavba na světě, která může pojmout téměř 14 000 fanoušků. Diváci v ní mohou zhlédnout důležité hokejové zápasy švédských týmů Djurgårdens IF Hockey a AIK Hockey. Stadion byl otevřen v roce 1989 a dodnes slouží nejen hokeji, ale i jiným sportům, například futsalu. Konají se v něm také velké hudební koncerty.

Ve finském hlavním městě Helsinkách se budou zápasy odehrávat ve známé Hartwall Aréně, na kterou jsou Finové právem hrdí. Slouží od svého otevření v roce 1997 nejen jako domov hokejového klubu Jokeritt Helsinky, ale pořádá také jiná sportovní utkání a mimo jiné i různé konference a obchodní setkání, což z ní dělá jednu z nejužívanějších hal v Evropě. Její kapacita je až 13 500 hokejových fanoušků a až 15 000 diváků při koncertech.

Letošním maskotem Mistrovství světa 2013 se stal rys, kterého švédský fanoušek Lars Ingels pojmenoval Icy. Mezinárodní hokejová federace, která vybírala z tisícovek návrhů švédských a finských fanoušků, zvolila právě ten jeho. Larse tak kromě této pocty čeká i odměna v podobě osmi vstupenek na zápasy MS v hokeji, které si prý užije s rodinou, a podepsaný dres „Tre Kronor“. Rys Icy se tak stal nástupcem loňského maskota, ptáka jménem Hockeybird.

Zpět na seznam aktualit


Rozpisy zápasů

Podívejte se na tabulky skupin a kdo a kdy bude na mistrovství světa hrát.

» více o zápasech

Sestava pro MS

Představení hráčů, kteří budou hrát za český tým.

» více o sestavě

Čas vysílání v TV

Seznam přímých přenosů ve vysílání České televize.

» více o vysílání


Aktuality z MS v hokeji 2010

Každý den pro Vás připravujeme přehled toho nejzajímavějšího z Mistrovství světa v hokeji 2010.

» více ze zpravodajství

Mistovství světa v hokeji 2010

74. ročník Mistrovství světa v ledním hokeji bude probíhat ve dnech 7.–23. května 2010 v německých městech Kolín nad Rýnem a Mannheim

» více o mistrovství světa